quiz historyczny (nie dla moniki!)

Forum publiczne do dyskusji na wsze tematy

Moderator: kruku

quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby kruku » Sun Nov 06, 2011 9:02 pm

tutaj wkrótce pojawi się quiz historyczny, który zwiększy atrakcyjność naszego forum.
szkoda, że monika go nie przeczyta, bo nie może się zalogować, MUHAHAHAHAHAHA
Żółtków źdźbłami drążyć, aż uświerkną prężąc
dogłębnie w źródłach dżdżu owrzodziałe rzycie.

bykom stop
User avatar
kruku
 
Posts: 3214
Joined: Tue Feb 25, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Roma » Sun Nov 06, 2011 11:00 pm

jesteś zUy:P
czy tata czyta cytaty Tacyta?
User avatar
Roma
 
Posts: 319
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:44 pm

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Tomek » Mon Nov 07, 2011 7:10 am

zawsze może wejść poprzez mój login i narobić niezłego zamieszania a wtedy klękajcie plemiona
User avatar
Tomek
 
Posts: 2404
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Monia » Mon Nov 07, 2011 10:46 am

Wy Padalce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zalogowałam się !!!!!!!!!!!!!!!!! Nie wiem jak, ale dałam radę !!!!!!
Teraz pewnie mogę się spodziewać nowego zablokowania moje osoby a Kruk zacznie znów ściemniać że mi się ciasteczka popsuły !
Ale niedoczekanie ! Za każdym razem będę POWRACAĆ ! :lol:
Monia
User avatar
Monia
 
Posts: 742
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Monia » Mon Nov 07, 2011 11:01 am

a może zamiast quizu historycznego zrobić dział "czy wiecie, że " i umieszczać w nim kurioza i ciekawostki historyczne z XVII w ?
Monia
User avatar
Monia
 
Posts: 742
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby kruku » Mon Nov 07, 2011 11:43 am

załóż na forum wątek i dawaj, jak pojawi się kilka czywiecieży przerzucę to na stronkę do jakiegoś działu.
Żółtków źdźbłami drążyć, aż uświerkną prężąc
dogłębnie w źródłach dżdżu owrzodziałe rzycie.

bykom stop
User avatar
kruku
 
Posts: 3214
Joined: Tue Feb 25, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Tomek » Mon Nov 07, 2011 2:56 pm

ja też jestem za aby dać coś na zasadzie ciekawych historii o...
User avatar
Tomek
 
Posts: 2404
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Netka » Tue Nov 08, 2011 9:47 am

Ja ostatnio na ten przyklad znalazlam to...

"W maju 1693 Sarnecki, dworzanin Radziwiłłów, który z Warszawy do Nieświeża nadsyłał nowinki swemu mocodawcy, poinformował go o zawarciu małżeństwa przez ks. jm. Kazimierza Czartoryskiego z jmp. Izabelą Morsztynówną. (...) Młoda księżna i znajdujący się pod jej wpływami mąż nadal wprowadzali zagraniczne zwyczaje. Budziło to nieraz wrogość zwolenników starych porządków. Plotkarze donosili np.: "Dziś księżna jm Czartoryska, starościna krzemieniecka syna urodziła, z daleka słyszałem, że jmp marszałek nadworny Wks Lit miał się także dołączyć do tej fabryki."

Źródło: Edward Rudzki "Damy polskie XVIII w."

To chyba jeden z pierwszych porodow rodzinnych w polsce...
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Monia » Tue Nov 08, 2011 11:13 am

NO proszę i myślałby kto , że poród rodzinny to współczesny wynalazek
Monia
User avatar
Monia
 
Posts: 742
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby hal2000 » Mon Dec 05, 2011 11:24 pm

Czyściciel stolca :)

Funkcję królewskiej toalety pełnił zamykany stołek. W jaki sposób król podcierał swój majestatyczny zadek? Miał od tego swoich ludzi. Funkcję tę nazywano czyścicielem stolca.

Za czasów Tudorów ciało króla było święte. Tylko najbardziej arystokratyczne ręce mogły dotykać królewskich pośladków, więc stolcowy miał odrażającą pracę, ale dosyć sporą władzę. Tego zaszczytu mógł dostąpić tylko zaufany szlachcic. Czyściciel stolca pełnił najbardziej prestiżową funkcję na całym dworze. W samym pałacu był najważniejszy zaraz po królu. Jednak prestiż ten, nie łączył się z przyjemną pracą.

Czyściciel stolca cały czas musiał nosić przy sobie ekwipunek, na który składał się cynowy flakon, a także misa, talerz i pielucha przewieszona przez ramię. Materiał na pieluchę był specjalnie gęsto utkany, dzięki czemu lepiej pochłaniał zawartość i był bardziej delikatny. Wystarczyło, że król krzyknął, i czyściciel zjawiał się u jego boku, by wypełnić swoje obowiązki.

Czyściciel stolca raz na jakiś czas musiał też robić królowi lewatywę. W 1539 roku ówczesny czyściciel stolca, sir Thomas Hennidge donosił, że po środkach przeczyszczających i lewatywie, król wypróżniał się bardzo regularnie.

Więcej
http://historia.gazeta.pl/historia/56,9 ... dorow.html
User avatar
hal2000
 
Posts: 246
Joined: Tue Apr 15, 2008 10:21 pm

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Netka » Tue Dec 06, 2011 10:34 am

Cudowne, Roman, jak ty to wyszperales, czyzbys szukal kogos na etat... :)
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Roma » Tue Dec 06, 2011 10:38 am

zachwycająca historia do porannej kawy XD
czy tata czyta cytaty Tacyta?
User avatar
Roma
 
Posts: 319
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:44 pm

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Tomek » Tue Dec 06, 2011 12:47 pm

Roman mnie trochę natchną i też kapkę poszperałem i nie mogłem się powstrzymać aby nie napisać o tej pani, jedną z rzeczy którą mogę jeszcze dodać to to, że Pudzian mógłby tej pani latać po flaszkę, a z czego miedzy innymi była znana?

Tak była silna, że wziąwszy garść orzechów laskowych bez pracy i tak je łatwo zmiotła, że olej spomiędzy palców cieknący widać było. Podkowy łamała, a u stołu z sąsiadem gadając dla zabawki talerze srebrne w trąbkę zwijała. Apetyt miała na miarę takowej siły. Na śniadanie sześćdziesiąt jaj twardo zgotowanych zjadła, dwa kapłony i ze trzy butelki wina wypiła. Obiad był daleko obfitszy i podwieczorka nie darowała, a spać nie mogła, kiedy na kolację rondla krupniku i półmiska pierogów nie zjadła.

Urodzona w 1730, jej drugim mężem był Hetman Wielki Litewski Michał Ogiński a nazywała się Aleksandra z Czartoryskich Ogińska

przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać
Last edited by Tomek on Tue Dec 06, 2011 12:49 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tomek
 
Posts: 2404
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby Tomek » Tue Dec 06, 2011 1:55 pm

A oto co wyczyniali kozacy w noc poślubną ja się okazało , że oblubienica była cnotliwa inaczej" ...... Kończy się wesele, zaczyna się burzyc cały dom, przedziurawiają się garnki w których warzono, tłuką się dzbanki i szklanki, kładą uździenicę na szyi świekry, dają jej pic z dziurawego kubka tysiąc czyniąc wyrzutów, że nie umiała uchowac panieństwa swej córki"
User avatar
Tomek
 
Posts: 2404
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Re: quiz historyczny (nie dla moniki!)

Postby kruku » Tue Dec 06, 2011 2:47 pm

Tomek wrote:(...) Na śniadanie sześćdziesiąt jaj twardo zgotowanych zjadła, dwa kapłony i ze trzy butelki wina wypiła. Obiad był daleko obfitszy i podwieczorka nie darowała, a spać nie mogła, kiedy na kolację rondla krupniku i półmiska pierogów nie zjadła.

Urodzona w 1730, jej drugim mężem był Hetman Wielki Litewski Michał Ogiński a nazywała się Aleksandra z Czartoryskich Ogińska

przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać


rozumiem, że w ten niezwykle zawoalowany sposób dajesz monice do zrozumienia iż jest niejadkiem?

acha, skoro monika już się loguje, przenoszę na forum publiczne.
Żółtków źdźbłami drążyć, aż uświerkną prężąc
dogłębnie w źródłach dżdżu owrzodziałe rzycie.

bykom stop
User avatar
kruku
 
Posts: 3214
Joined: Tue Feb 25, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Next

Return to Karczma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron