Sarmaci

Forum publiczne do dyskusji na wsze tematy

Moderator: kruku

Sarmaci

Postby Guest » Fri Mar 10, 2006 3:44 pm

Pozwoliłem sobie nieco przeredagować (moderator).

Witam. kilka slow o Sarmatach, bo widzialem w dziale na temat tego plemienia nie za duzo informacji o ich zwiazku z Polska i Polakami. Jest duzo nieprawdy i lekcewazenia w tym temacie. Wielu uwaza to za wierutna bzdure - to, ze Polacy (a wlasciwie szlachta polska, bo reszta to Slowianie)) ma cos wspolnego z Sarmatami. Hm...teraz mysle ze ciezko to tak wytlumaczyc krotko...ale sprobuje. Sarmaci, jak powszechnie wiadomo, to plemie koczownicze, a wlasciwie zwiazek plemion, w sumie bardzo wielu. Zastapili Scytow nad Morzem Czarnym, potem wojowali, wlasciwie ze wszystkimi, albo przeciwko nim, roznie. W kazdym razie to oni przedstawili Rzymowi i Gotom ciezka jazde (stad potem ciezka jazda Germanow, np. Frankow, czyli nie musze juz mowic ze dalo to poczatek rycerstwu w pojeciu - "zbroja + kon"). Do Wedrowek Ludow czyli ok. V wiek n.e. jest pewna ilosc zabytkow z terenow Polski (np. groty wloczni ze znakami "tamgami"), ktore moga swiadczyc o obecnosci Sarmatow. Problem w tym, ze wtedy na naszych ziemiach mieszkali Germanowie. Kiedy przyszli Slowianie po V wieku, kultura materialna jest uboga, nie ma zadnych sladow. Pozornie. Np. wczesne polskie znaki heraldyczne (dodam, ze unikatowe w Europie) wygladaja zadziwiajaco podobnie do owych "tamg". Jest jeszcze pare innych rzeczy, ktore moga sklaniac, ze polska klasa panujace (czyli szlachta) mogla miec cos wspolnego z Sarmatami (byc moze cos jak w przypadku Germanow i Rurykowiczow na Rusi?). W kazdym razie, nawet jeszcze w sredniowieczu na zachodzie czasem mowilo sie o Polsce jako "Sarmacji". W jakims ksztalcie przetrwalo to do konca sredniowiecza, potem baroku, gdzie nasza szlachta juz notorycznie mowila o sobie "Sarmaci". Nie wiem ile jest w tym prawdy, jako archeolog musze stwierdzic, ze dowodow nie ma za duzo. Ale to jednak kusi. Ja w to wierze. Pozdrawiam wroclawskie archeo =) Niektorzy moze sie kapneli kim jestem ;)
p.s. kurcze, troche sie rozpisalem, sorki.

Corvus (corvus1@tlen.pl)
2006-03-09


Z całym szacunkiem do Ciebie szanowny Gościu, ale moim skromnym zdaniem wywodzenie jednej warstwy społecznej od jednego specyficznego plemienia jest nieco utopijne. Abstrachując od faktu czy takie plemie było czy nie i czy miało kakikolwiek wpływ na kształtowanie się społeczeństwa polskiego , musiało roztopić się w genetycznym tyglu naszego społeczeństwa. Bycie szlachcicem nie wiązałao się z przynależnością do danego plemienia , szlachectwo mozna było uzyskać na wiele różnych sposobów, wywalczyć sobie , kupić , odpowiednio się skoligacić . Jak sam wspomniałeś na terenach Polski mieszało się ze sobą wiele różnych plemion , germanie , słowianie, celtowie , rzymianie, przeróżne plemiona azjatyckie - to tylko eby żwymienić te najwyraźniejsze i wszystkie te nacje miały swój mniejszy bąź większy wpływ na kształtowaie się całego społeczeństwa również szlachty ! Pochodzenie szlachty od jednego , legendarnego , czasem boskiego plemienia czy nacji to jak swiat długi i szeroki stary zabieg socji-techniczny mający na celu ugruntowanie władzy tej własnuie uprzywilejowanej warstwy i podkreślenie , że jej wywyzszenie i przywileje to rzecz naturalna i reszta społeczeństwa powinna to zaakceptować bez szmerania . Moim zdaiem to tylko legenda mająca na celu utrzymanie władzy, przywilejów. Wszak powszechnie wiadomo , ze szlachta pochodziła od dzielnego plemienia Sarmatów a Król od samego boga ! i to by było na tyle .

Pozdrawiam !
Monia
2006-03-10


Szanowna Moniu, nie chce wywodzic CALEJ szlachty od TYLKO jednego plemienia. Napisalem tylko, ze szlachta moze miec cos wspolnego z Sarmatami i nie wydaje mi sie to dziwne. Nie ma co poddawac istnienia Sarmatow w watpliwosc, ani bynajmniej ich obecnosci w Europie Srodkowej. Nic nie wiadomo np. o kontaktach plemion zachodnio-slowianskich podczas ich pobytu jeszcze na wschodzie z innymi plemionami, a jeden z autorow starozytnych, nie pamietam w tej chwili ktory, wspomina o tym, ze Sarmaci od polnocy graniczyli z plemionami ktore z duzym prawdopodobienstem byli Slowianami. Moze wtedy... Slowianie stali na niskim poziomie rozwoju wowczas, wiec jesli przyjechala banda na wielkich koniach, w pelnym uzbrojeniu (zbroje luskowe, kolczugi, helmy), mogli sie oni zasymilowac stajac sie naczelnikami jakiegos malego plemienia (moze Polan?). Jak zauwazylas, uzywam czesto "moze", "prawdopodobnie" itd, bo nie ma to dowodow...jeszcze ;) Poki co, jest to jak slusznie zauwazylas legenda. Ale w kazdej legendzie...

Pozdrawiam
Corvus
2006-03-10
Guest
 

Postby Monia » Fri Mar 10, 2006 4:03 pm

Oczywiście szlachta jak i chłopi , mieszczanie mogli mieć coś wspólnego z Sarmatami na takiej zasadzie, że każda nacja wrzóciłam nam coś do woreczka genowego ale nie pierwsi ci Sarmaci i nie ostatni :D
Znam teorię Sulimirskiego i osobiście do mnie nie przemawia - natomiast zgadzam się z Tobą , ze z legendą się nie dyskutuje .
Powiedz mi tylko Corvusie dlaczego akurat to plemię z wielu przewiających się przez naszą historię tak bardzo przemawia do Twojej wyobraźni że chcesz w nich widzieć praojców ups i pramatki (wszak pozycja kobiet w plemionach Sarmackich była dość wysoka- czego nie mozna powiedzieć o pozycji kobiet wsród 16-17 wiecznejszlachty Rzeczpospolitej) naszej szlachty ?
Monia
User avatar
Monia
 
Posts: 742
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am

Postby skorupa » Fri Jul 07, 2006 10:37 am

moi mili Sarmaci z naszymi sarmatami XVII wiecznymi mają dokładnie tyle wspólnego co Indianie z Indiami (pisze to jako zawodowy archeolog).
Częśc herbów szlachty polskiej nawiązuje bezpośrednio do tzw. tamg, czyli piktogramów sarmackich :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tamgi

stąd dopatrywano się genetycznych wziązków. i tyle.
skorupa
 

Postby Corvus Corax » Fri May 25, 2007 7:41 pm

Witam ponownie!!
Dawno mnie nie bylo...ale jestem znow ;)

Szanowna Moniu, teoria Sulimirskiego jest faktycznie podstawa dla kazdego kto chce odgrzebywac ten ponad tysiacletni kotlet, ale nie ona jedyna rozpala moja wyobraznie.
dlaczego Sarmaci? A dlatego ze wlasnie ich obrali sobie za przodkow polscy szlachcice. czy podstawnie czy nie, to wlasnie oni mieliby byc ich legendarnymi przodkami. A jesli chodzi o pozycje kobiet, to zauwaz ze akurat w Rzeczypospolitej kobiety cieszyly sie takim szacunkiem i swoboda jak chyba nigdzie indziej w owczesnej Europie. Kiedys pokazalem znajomym Francuzom kawalek filmu "Pan Tadeusz" (wiem, troche inne czasy, ale Mickiewicz swiadomie odwolywal sie do obyczajowosci szlacheckiej) i akurat byla scena uczty na zamku. Francuzi ogladaja i ogladaja, po tym pytaja mnie dlaczego ona (Telimena) tak po prostu sie przy stole odzywa, bo we Francji w tym czasie etc.
W ogole przeciez w tym czasie Polacy slyneli ze swej galanterii wobec kobiet, kazdy cudzoziemiec sie zadziwial, ze z jednej strony gorzala, czerwony nochal, nadziak utkwiony w czole znajomego, a z drugiej strony uklony, calowanie po rekach i wielbienie malzonki.
takze cos z tego samrackiego matriarchatu o ktorym wspominasz pozostalo... ;)

teraz do Pana Skorupy: tez, jak juz wspomnialem, jestem zawodowym archeologiem i raczej nie ma sie tu o co klocic, kto ma jakie wyksztalcenie, bo oboje wiemy ze niezbitych dowodow na sarmackosc sarmatow nie ma. pozostaja tylko domysly ktore z nauka nie maja nic wspolnego, ale nikt nie moze mi ich zabronic. sa herby, jest dostateczne bliskosc zamieszkiwania, sa lekkie wplywy jezykowe i to wystarczy mi do tego, aby wyobrazic sobie przenikniecie pewniej grupy sarmackiej do pewnej grupy slowianskiej. i tyle.
skoro sarmaci sluzyli nawet w Brytanii, mieszali sie Gotami, Alanowie buszowali po calej Europie, naprawde nie widze powodu aby zupelnie lekcewazyc te nasze sarmackie legendy.

wyrazy uszanowania
Piotr Orczewski
Corvus Corax
 
Posts: 1
Joined: Fri May 25, 2007 7:15 pm


Return to Karczma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron