Kazjaka

Forum publiczne do dyskusji na wsze tematy

Moderator: kruku

Postby Gagatt » Mon Oct 06, 2003 8:08 pm

Czy ktos moze mi powiedziec jak byly zapinane damskie kazjaki w XVI XVII w.? Spotkalam sie zapinaniem na guziki i haftki w ubiorach niemieckich o bardzo podobnym kroju, niestety nie mam zadnych wiadomosci dotyczacych zapinania tego rodzaju ubiorow polskich. Pozsukuje rowniez zrodel ukazujacych gore kazjaki. Znowu - w ubiorach niemieckich byl wysoki kolnierz, niestety polskie ktore mam dostepne maja zasloniete gory.
User avatar
Gagatt
 
Posts: 241
Joined: Wed May 14, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby Netka » Fri Oct 10, 2003 7:53 am

Hello
Szukałam w moich zbiorkach, ale niestety nigdzie nie znalazłam obrazka, który by pokazywał jak można zapiąć kazjakę.

Jeśli myślimy o tym samym stroju to widziałam głównie kazjaki z dosyć głęboko osuniętym na ramiona dekoltem, wykończonym koronką lub futrem.

http://miedzia.ch.pwr.wroc.pl/wks/images/iv_1.jpg (to po prawej to kazjaka)
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am

Postby Gagatt » Tue Oct 14, 2003 9:09 pm

Tak, ale to jest poznijesza. Ja szyje sobie ta wczesniejsza (ryciny w gutkowskiej, nie pamietam strony, ale ta z kolpakami futrzanymi na glowie i czepkami) i tam wlasnie we wszystkich rycinach gorne czesci sa zasloniete, ale mysle ze moze miec wysoki kolnierz tak jak niemieckie damskie doublety. co o tym sadzisz?
User avatar
Gagatt
 
Posts: 241
Joined: Wed May 14, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby Netka » Wed Oct 15, 2003 11:39 am

Acha czyli zwykły wysoki dekolt lub stójkę.

Jest taki jeden obraz z 1640 r. w Gutkowskiej - tabl.IV, strona po 536. Jest tam czarno jak w duuu..., ale wydaje mi się, że babka ma wysoki dekolt, lub właśnie stójkę, pod którą jest nałożony kołnierz koronki. Stójka w niemieckim dublecie jest moim zdaniem troche za wysoka. Przynajmniej ta z Arnold.

O tej sukience którą chcesz, Bartkiewicz pisze, że była wykończona jak męska kazjaka. Przykład kazjaki jest na stronie 522 w Gutkowskiej. Charakterystyczne dziwnie krojone rękawy, reszta jak w dublecie i stójka bez trójkąta na plecach.
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am

Postby Gagatt » Thu Oct 16, 2003 9:21 pm

tak wlasnie myslalam, dzieki:)
User avatar
Gagatt
 
Posts: 241
Joined: Wed May 14, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby Netka » Fri Oct 17, 2003 11:28 am

A jakie robisz zapinanie? Bo nie znalazłam nigdzie przykładów.
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am

Postby Gagatt » Sat Oct 18, 2003 11:41 am

Poniewaz, jesli chodzi o szczegoly, wzoruje sie na tym niemieckim doublecie z Arnold, zrobie zapinanie podobne - tz. na guziki, ale takie troche stylizowane na petlice czyli guzik z jendej i z drugiej strony i jeden z petelka zeby mozna bylo zaczepic o drugi, albo druga mozliwosci to po prostu zwykle ladne guziki, Postaram sie znalezc jakies guziki plecione, takie jak w Arnold - ale to juz w Polsce;) Natomiast jesli chodzi o rekawy to nie robie rekawow, bo te kazjaki z Gutkowskiej ich nie maja i zreszta ten niemiecki doublet tez nie, tylko takie krotkie jakby zarekawki, takie jak na rycinach. tz. nie wiem czy wyszlo mi tak jak na rycinach, ale zobaczymy.chcialam jeszcze obszyc ja pasmonami ale nie wiem z czego mozna je zrobic?
User avatar
Gagatt
 
Posts: 241
Joined: Wed May 14, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby Netka » Wed Oct 22, 2003 9:56 am

Hmm, co do tych rękawów to nie jestem pewna. Obok tej ryciny kobiety z chińskim kapeluszem w Gutkowskiej jest wykrój z Wschowy w którym są rękawy... Ale może się mylę.
User avatar
Netka
 
Posts: 817
Joined: Tue May 06, 2003 1:00 am


Return to Karczma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests

cron