Chce kupić szable:)

Forum publiczne do dyskusji na wsze tematy

Moderator: kruku

Chce kupić szable:)

Postby Wisnia44 » Tue Mar 18, 2008 1:00 pm

Witam proszę o poradę fachowców :) , z miesiąc chodzę na treningi i tak zastanawiam sie nad zakupem szabli treningowej, ale wiem że można się przejechać na jakiejś tandecie wiec Pomocy:)
Wisnia44
 
Posts: 4
Joined: Fri Feb 29, 2008 1:05 pm

Postby Tomek » Tue Mar 18, 2008 4:37 pm

to zależy ile chcesz na nią wydać i ile ma ważyć?
User avatar
Tomek
 
Posts: 2404
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby hubert_vel_qra » Wed Mar 19, 2008 10:58 am

Co do szabli to musisz jeszcze sprecyzować czy ma ona być tylko do ćwiczeń czy może do pasa na ewentualne pokazy. Dochodzi tu kwestia dodatków w wykończeniu i pochwy, która też swoje kosztuje.

Z dostępnych i w miarę sprawdzonych płatnerzy mamy:

Marek Sobucki - ponoć bardzo dobre klingi i bardzo dobra waga (wyważenie) ale słyszałem, że dla nieznanych osób lub tych, którzy nie znają się na broni wciska kit (szable kute przez uczniów i np. szlifowane a nie kute). Cena bardzo duża.

Węglu - uważam, że ma dobrze ustandaryzowane szable do walki na naszych zasadach, cena za samą szablę około 1000 złotych tylko jest zasadnicza wada - terminowość ... (aczkolwiek u innych płatnerzy też trzeba czekać mniej więcej 4 do 6 miesięcy).

Andrzej Mikiciak - za około 2 tygodni odbieram od niego szabelkę husarską razem z pochewką - cena około 1200 zł, wykonanie bardzo dobre ale wytrzymałość nie jest przez nas jeszcze sprawdzona. Z obserwacji - w innych ekipach sprawdzają się bardzo dobrze.

Czeczot - słyszałem, że ma rewelacyjne klingi ale cena jest potężna ... lokalnie w Warszawie jest chyba the best ...

Istnieje jeszcze możliwość kupienia (praktycznie od ręki) szabelek wz. 22 od Akademi-Broni. Według Marcina Żmudzkiego (właściciel akademii broni) są bardzo fajne do treningu (niestety nie pamiętam ceny).

Można też zainwestować w szablę - huttonówkę - jest to szabla bardziej współczesna, lekka, pojedynkowa. Jako kompania mogę powiedzieć, że w przyszłości chcemy zakupić kilka sztuka dla siebie (z racji braku kasy jeszcze musimy trochę poczekać). Cena to około 460 zł.
Wadą tych dwóch ostatnich zakupów jest to, że do pokazów i wyjazdów nie nadają się.

Nawiasem mówiąc polecam zamiast szabli zainwestować w maskę szermierczą bo na początku jest to bardziej niezbędne. I tak walczymy na palcaty. Wstyd przyznać ale ostatnimi czasy prawie wszystkie nasze szable się ... popsuły.
User avatar
hubert_vel_qra
 
Posts: 574
Joined: Mon Sep 22, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Postby Wilku » Thu Mar 20, 2008 10:36 pm

Jeśli ma to być szabla TYLKO treningowa, to możesz popróbować także z rzemieślnikami drugoligowymi. Koszt szabli nie przekroczyłby ok 400-500 zł. Problem jest taki, że jakość wykonania jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do ceny.

Pzdr.
User avatar
Wilku
 
Posts: 5
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:53 pm

Postby hubert_vel_qra » Fri Mar 21, 2008 10:23 am

Wilku wrote:Jeśli ma to być szabla TYLKO treningowa, to możesz popróbować także z rzemieślnikami drugoligowymi. Koszt szabli nie przekroczyłby ok 400-500 zł. Problem jest taki, że jakość wykonania jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do ceny.

Pzdr.


Robiliśmy to. W większości przypadków Tomek musiał używać szlifierki, żeby ręka w czasie walki nie wyleciała ze stawów. Zainwestował bym w taką szablę ale tylko wtedy gdyby dany rzemieślnik dał mi przykład do ręki i byłby przeze mnie akceptowalny ...
User avatar
hubert_vel_qra
 
Posts: 574
Joined: Mon Sep 22, 2003 1:00 am
Location: Wrocław


Return to Karczma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron