Kindżały

Kompanijne sprawki

Moderator: kruku

Postby kruku » Wed Jan 14, 2004 2:35 pm

Sawa dostał tę ofertę od znanego nam producenta guzów:

Witaj Jakubie,
Przesyłam obrazki z kindżałem mojej roboty. Masz tu klasyczny kindżał typu tureckiego, pierwowzór znajduje się w Muzeum UJ w Krakowie. Konstrukcja rękojeści tak jak w karabeli: szuflada z listwą boczną, dwie okładziny i poprzeczne nity. Okładziny wykonane są z drewna bambusa (prasowanego), z tyłu górnego okucia pochwy (szyjki) znajduje się ruchome uszko (kształtu podkowy) do zawiązania taśmy.
Jest to egzemplarz dość luksusowy (więc i dość kosztowny), możliwe jest oczywiście zamówienie wersji tańszej, mniej zdobionej. Np. listwa wzdłuż okładzin lub okucia pochwy mogą być całkowicie pozbawione ornamentu, gładkie.
Podaję cennik poszczególnych elementów kindżału, ceny dotyczące egzemplarza na zdjęciu dla orientacji zaznaczam grubą czcionką:
- głownia (hartowana) - 80zł,
- ornament na głowni - 30-50zł,
- rękojeść - 60-100zł,
- pochwa (drewno+skóra) - 20zł,
- okucia pochwy - 40-60zł,
- srebrzenie wszystkich elementów metalowych (oprócz głowni) - 50zł.
Jak więc widać, najtańszy kindżał z pochwą to koszt 200zł, cena tego ze zdjęcia to 340zł.

(...)

Oto wymiary kindżału:

* dł. głowni - 29,5cm,
* dł. rękojeści - 13,5cm,
* dł. całkowita (kindżał w pochwie) - 47,5cm.

Oczywiście każdy typ głowni i oprawy wchodzi w rachubę. Wyślij mi tylko szkic lub zdjęcie oryginału.


Pozdrawiam, Andrzej Mikiciak.


fotki kindżału/opraw leżą pod adresem http://miedzia.ch.pwr.wroc.pl/wks/image ... ciak_inne/

pozdrówka
kru
--
.
User avatar
kruku
 
Posts: 3214
Joined: Tue Feb 25, 2003 1:00 am
Location: Wrocław

Return to Wolna Kompania Sarmacka

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests

cron